Δεν το τελειώσαμε και το πληρώσαμε…

Σε ένα παιχνίδι που δικαίωσε πλήρης τη φήμη του ως ντέρμπι, η ομάδα μας αν και προηγήθηκε με 2-0 δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, με την Ομόνοια να καταφέρνει να κερδίζει το βαθμό της ισοπαλίας.

Στο πρώτο ημίχρονο, η πίεση που άσκησε από ψηλά η ομάδα μας έφερε καρπούς, με τον Ραφίνια να σημειώνει μετά από κλέψιμο, γκολ σε κενή εστία. Το 1-0 ήταν και το αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, μιας και η ομάδα μας, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ραφίνια, προηγήθηκε της Ομόνοιας με 2-0.

Τα δεδομένα άλλαξαν με την αποχώρηση του Φελιπίνιο λόγω τραυματισμού με τη συμπλήρωση 10 λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο.

Απουσία που φάνηκε μέσα στο γήπεδο. Η Ομόνοια άσκησε πίεση στην ομάδα μας και κατάφερε να μειώσει στο 33’ με 2-1. Η συνέχεια ήταν δραματική, με την ομάδα μας να χάνει μοναδικές ευκαιρίες για να πάρει εκ νέου προβάδισμα με δύο τέρματα.

Ένα λεπτό και κάτι πριν τη λήξη, η Ομόνοια ευτύχησε να ισοφαρίσει σε 2-2, αποτέλεσμα που παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων για το νικητήριο γκολ στον εναπομείναντα χρόνο, έμεινε αναλλοίωτο.