Ήττα στις λεπτομέρειες…

Η Ανόρθωση γνώρισε την ήττα απο τον Απόλλωνα για την 2η αγωνιστική των play-offs σε ένα αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η ομάδα μας παρέμενει στην 3η θέση και τους 57 βαθμούς.

Μόλις στο 1ο λεπτό ο Γκάντσεφ έπιασε ένα σουτ, ωστόσο ο Βάλε δεν είχε κανένα πρόβλημα να πιάσει την μπάλα. Στο 8ολεπτό ο Ράγιος βρήκε τον Ντούρις, αυτός ελευθερώθηκε, έκανε το σουτ, αλλά ο Βάλε έκανε σπουδαία απόκρουση κρατώντας το μηδέν παθητικό. Ακολούθησε σουτ του Ιγκιεμπόρ που σταμάτησε στο σώμα του Άλεφ. Στο 13΄ο Γιάκολις μπήκε στην περιοχή, αλλά τον πρόλαβε ο Σίλτενφελντ.

Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό με τον Παπουλή, ο οποίος σύγκλινε από τα αριστερά και με ένα όμορφο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα από το ύψος της περιοχής και έκανε το 0-1!

Η φάση ξεκίνησε από λάθος του Βίκτορ στην μεσαία γραμμή. Ο Γιάκολις πήρε την μπάλα, έδωσε στον Ντα Σίλβα, αυτός βρήκε τον Παπουλή που με όμορφη κίνηση έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Μετά το γκολ…

Στο 31΄ο Ντούρις έκανε ένα σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια, ενώ 10 λεπτά η κεφαλιά του Σίλντενφελντ μετά από εκτέλεση κόρνερ, έφυγε έξω. Να σημειώσουμε πως μετά το γκολ ο Απόλλωνας δεν έβαζε την μεγάλη πίεση που έβαζε αρχικά στην πρώτη γραμμή της Ανόρθωσης και προσπαθούσε να κερδίσει την μπάλα στο κέντρο και να φύγει γρήγορα μπροστά. Στο 45+1, ο Πράνιτς έκανε το γύρισμα στην περιοχή αλλά ο Βάλε μάζεψε.

Ισοφάριση στην εκπνοή του ημιχρόνου!

Στο 45+4, ο Βίκτορ έπιασε την κεφαλιά μετά από μπαλιά του Ράγιος, αλλά ο Βάλε έκανε ΤΕΡΑΣΤΙΑ απόκρουση σε μια δύσκολη φάση και παραχώρησε το κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Ντούρις με κεφαλιά έκανε το 1-1 με το ημίχρονο να τελειώνει!

Πρόβλημα με Ράγιος στην επανάληψη, αλλαγές ο Αυγουστή

Στο 48ο λεπτό ο Ράγιος έμεινε στο έδαφος χωρίς να μπορεί να συνεχίσει λόγω μυϊκού προβλήματος. Την θέση του πήρε ο Αράζ Αμπντουλάγιεφ. Στο 51΄ο Ντα Σίλβα έκανε το σουτ με τον Αρούς να αποκρούει σε κόρνερ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Παπουλής έκανε ένα σουτ εκτός εστίας.

Απείλησε με πάσα του Πράνιτς στην περιοχή η Ανόρθωση στο 58΄, αλλά απομάκρυνε η άμυνα του Απόλλωνα. Να σημειώσουμε ότι στο 60΄Ντα Σίλβα και Μάγκλιτσα έδωσαν την θέση τους στους Μάρκοβιτς και Ζελάγια με τον Αυγουστή να προσπαθεί να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της ομάδας του.

Στο 68΄ο Αράζ εκτέλεσε τα φάουλ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Βάλε.

Στο επόμενο λεπτό, ο Απόλλωνας στην αντεπίθεση, πέτυχε 2Ο γκολ ξανά με τον Παπουλή. Ο Ζάντερ έκανε την μπαλιά μετά από πάσα του Μάρκοβιτς, ο Ζελάγια κατέβασε με κεφαλιά στον Παπουλή που από κοντά έκανε το 1-2!

Στο 78΄ο Ζελάγια έκανε την κεφαλιά, αλλά απομάκρυνε ο Βίκτορ, ενώ το σουτ του Άλεφ 2 λεπτά μετά ήταν άστοχο.

Στο 84΄το σουτ του Καμαρά κόντραρε κάπου και έφυγε σε κόρνερ.

Στο 90’ ο Ζάντερ έκλεψε τη μπάλα, κάλυψε όλο το γήπεδο, αλλά στην τελική πάσα, ήταν κουρασμένος και δεν έδωσε στον Μάρκοβιτς όπως θα ήθελε, ο οποίος ήταν μόνος μπροστά από τον Αρούς.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Χαρούς, Στρούνα, Σίλντενφελντ, Πράνιτς, Κοφί(75΄ Οικονομίδης), Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ(71΄ Καλό), Γκάντσεφ, Ράγιος(48΄ Αράζ), Σισέ, Ντούρις.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Σακέτι, Ντα Σίλβα(60΄ Μάρκοβιτς), Πέδρο, Σαντάνα Ρομπέρζ, Παπουλής, Γιούστε, Γιάκολις(83΄ Σκέμπρι), Άλεφ, Μάγκλιτσα(60΄ Ζελάγια).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκάντσεφ, Σίλντενφελντ, Οικονομίδης/Σαντάνα, Γιάκολις, Σακέτι, Ζελάγια