Ανόρθωση 2-1 Λάτσι: Το έφερε τούμπα και πήρε το πάνω χέρι!

Η ομάδα μας νίκησε την Λάτσι με 2-1 για τον 1ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ και πάει στην Αλβανία σε μία εβδομάδα για να τελιώσει την πρόκριση. Πράνιτς και Σισέ τα γκολ που έφεραν τούμπα το 0-1 του ημιχρόνου.

Ο αγώνας:

Στο 5ο λεπτό είχαμε την πρώτη τελική στο παιχνίδι, όταν ο Μικελντάντζε βρήκε το Κοφί στην περιοχή μετά από σέντρα από τα δεξιά, με τον μπακ της Ανόρθωσης να κάνει στην κίνηση το σουτ και να στέλνει την μπάλα έξω. 2 λεπτά μετά, ένα μακρινό σουτ του Ράγιος έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Γενικά η Ανόρθωση είχε τον έλεγχο του αγώνα, κρατούσε την μπάλα και… γυρόφερνε την περιοχή για να πετύχει κάποιο γκολ, ενώ παράλληλα κρατούσαν τους Αλβανούς μακριά από την δική της εστία.

Στο 18ο λεπτό, ο Ιγκιεμπόρ έδωσε όμορφη κάθετη στον Ντούρις, ο οποίος όμως ήταν σε θέση οφσάιντ.

ΓΚΟΛ από το πουθενά η Λάτσι!

Και εκεί που όλα κυλούσαν υπέρ της Ανόρθωσης, στο πρώτο κόρνερ της αναμέτρησης υπέρ της Λάτσι, οι Αλβανοί άνοιξαν το σκορ στο 21ο λεπτό με τον Χοξαλάρι, ο οποίος ήταν ακάλυπτος στην καρδιά της περιοχής.

Αναγκαστική αλλαγή ο Ιγκιεμπόρ!

Στην συνέχεια η Ανόρθωση συνέχισε όπως και πριν να ελέγχει τον αγώνα προσπαθώντας να δείξει άμεση αντίδραση. Δυστυχώς όμως αναγκάστηκε να χάσει τον Ιγκιεμπόρ στο 34ο λεπτό, αφού ο μέσος της ομάδας δεν μπορούσε να συνεχίσει και αποχώρησε τραυματίας για να πάρει την θέση του ο Οικονομίδης.

Φάση με Ντούρις

Στο 39ο λεπτό, ο Σισέ γύρισε στην περιοχή, ο Ντούρις έκανε το πλασέ όμως δεν βρήκε στόχο, ενώ στις καθυστερήσεις το σουτ του Σλοβάκου μετά από πάσα του Πράνιτς σταμάτησε σε σώματα.

Πέναλτι και 1-1 με Πράνιτς!

Νωρίς στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι με τον Μικελντάντζε στο 50ο λεπτό. Ο Πράνιτς ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1 στο 52ο λεπτό.

ΑΝΑΤΡΟΠΗ με Σισέ!

Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα, όταν στο 59ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, έγινε ένα μπέρδεμα, η μπάλα έφτασε στον Σισέ που με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-1 ολοκληρώνοντας την ανατροπή μέσα σε 7 λεπτά!

Στο 67ο λεπτό, ο Μικελντάντζε έκανε το σουτ, η μπάλα κάπου βρήκε και έφυγε κόρνερ.

Ευκαιρία με Σισέ!

Η Ανόρθωση έχασε τεράστια ευκαιρία στο 75ο λεπτό, όταν ο Σισέ έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Κοφί, αλλά η μπάλα σταμάτησε στον αντίπαλο τερματοφύλακα .

Απόκρουση από τον Φελγκέιρας

Στο 78ο λεπτό, μετά από… ύπουλη εκτέλεση φάουλ, ο Φελγκέιρας απομάκρυνε σωτήρια την μπάλα με τα ακροδάχτυλα, διατηρώντας το 2-1.

Ανόρθωση (Λέβι): Φιλγκέιρας, Κοφί, Σίλντενφελντ, Ράγιος, Μικελτάντζε (81’Εγγλέζου), Ντούρις, Βίκτορ, Σισέ, Σωτηρίου, Πράνιτς, Ιγκιεμπόρ (34’Οικονομίδης)

Λάτσι (Πρένγκα): Σελμάνι, Χοξαλάρι, Σεφκίνι, Χαντρόϊ (90’Ξίνχα), Γιονούζι, Οζούνι, Γκιόνι, Στούμπινα, Κέντες, Λούσκια, Έλερ