Εντός έδρας ήττα κόντρα στο ΑΠΟΕΛ

Την εντός έδρας ήττα με 4-2 γνώρισε απόψε η ομάδα μας στο Κίτιον, από τον ΑΠΟΕΛ. Δύο πρόσωπα στο παιχνίδι για την Ανόρθωση, που μπορούσε για κάτι καλύτερο, ωστόσο στο τέλος η ομάδα μας γνώρισε την ήττα. Τα γκολ για την ομάδα μας, πέτυχαν οι Κίκι και Περικλέους.

Καθόλου καλή δεν ήταν η εμφάνιση της ομάδας μας στο πρώτο ημίχρονο. Παρά το γεγονός πως φτάσαμε πρώτοι κοντά στο τέρμα, αυτό δεν έγινε εφικτό μιας και ο Κίκι απώλεσε ευκαιρία, όταν από πλάγια θέση δεν πλάσαρε εύστοχα. Πριν την εκπλήρωση του πρώτου λεπτού, ο ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα στο σκορ.

Η ομάδα μας δεν κατάφερε να βρει αντίδραση και να φέρει στο παιχνίδι στα μέτρα της, κάτι που έφερε το 0-2. Το γκολ της μείωσης ήρθε αμέσως μετά, στο 12:12 πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όταν ο Κίκι μετά από κάθετη πάσα του Περικλέους, βρέθηκε απέναντι από τον Ψηλογένους, με τον Βραζιλιάνο να είναι εύστοχος. Ο ΑΠΟΕΛ πήρε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων, από το σημείο του πέναλτι, σκορ που έμελλε να ήταν και ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φουτσαλιστές μας, έδειξαν ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπό, έβαλαν πάθος στο παιχνίδι τους και επιδίωξαν την ανατροπή.

Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς πιο αμφίρροπο, με την ομάδα μας να είναι απαιτητική στον αγωνιστικό χώρο και να ψάχνει το γκολ της μείωσης, που θα την έφερνε στη διεκδίκηση βαθμού ή βαθμών από το παιχνίδι. Ευκαιρίες χάθηκαν εκατέρωθεν. Το γκολ της μείωσης ήρθε από τον Περικλέους, όταν με απευθείας εκτέλεση φάουλ 7:49 πριν το τέλος, έβαλε εκ νέου την ομάδα μας στο παιχνίδι.

Στη συνέχεια ο Λέο δέχθηκε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή, μία φάση που έφερε έξαλλες διαμαρτυρίες από σύσσωμη την ομάδα, κάτι που έφερε και την αποβολή του κόουτς.

Παρά το γεγονός πως παίξαμε για 2 λεπτά με παίκτη λιγότερο, ο ΑΠΟΕΛ δεν εδραίωσε το προβάδισμα του και το παιχνίδι έμενε ανοιχτό. Τα τελευταία λεπτά και ενώ η ομάδα μας έψαχνε το γκολ, νέα αμφιλεγόμενη απόφαση των διαιτητών, έφερε το πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ, με το οποίο δημιουργήθηκε το τελικό 2-4.