Νίκη επί του Ερμή με 3-2!

Η Ανόρθωση νίκησε τον Ερμή στο «Παπαδόπουλος» με 3-2 και έφτασε τους 39 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Για την ομάδα μας σκόραραν οι Στεφανέλλι, Σίντεφελντ και Ντούρις.

Ο αγώνας:

Στο πρώτο μέρος έγινε ένα ανοικτό παιγνίδι με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό του. Η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που απείλησε για πρώτη φορά, αφού στο 16ο λεπτό ο Ντούρις έκανε το γύρισμα στην περιοχή με τον Μπουφ να επιχειρεί να απειλήσει ανεπιτυχώς με τακουνάκι. Ο Ερμής ανέβασε ρυθμούς και στο 24ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Πηλέας έκανε την μπαλιά στην περιοχή και ο Ντε Μέλο έγραψε το 1-0 για την ομάδα της Αραδίππου με δυνατή κεφαλιά. Πέντε λεπτά αργότερα οι «φτεροπόδαροι» απώλεσαν μεγάλη διπλή ευκαιρία έτσι ώστε να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Ο Ντε Μέλο έκανε το δυνατό σουτ, ο Δημητρίου απομάκρυνε με υπερένταση ενώ στην επαναφορά ο Ντεβέσα έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Η Ανόρθωση απείλησε με τον Ντούρις στο 30ο λεπτό και έξι λεπτά αργότερα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Μπεσάτ έκανε την μπαλιά στην περιοχή, ο Στεφανέλι έπιασε την δυνατή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φιρινίδη.

Στην επανάληψη η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα στο παιγνίδι και μόλις στο 54ο λεπτό κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ. Ο Πράνιτς έκανε την μπαλιά στην περιοχή και ο Σίλντενφελντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο πλασέ. Στο 70ολεπτό η «Κυρία» κέρδισε πέναλτι για χέρι του Ψάλτη, με τον Ντούρις να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 79ο λεπτό ο Ερμής κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Μπουλά από τον Μπεσάτ με τον πρώτο να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα.