Ισοπέδωσε και την ΑΕΛ η «Κυρία»

Η ομάδα μας νίκησε την ΑΕΛ με 2-0 για την 12η αγωνιστική με γκολ των Ράγιος και Κατσαράβα.

Ο αγώνας:

Στο πρώτο μέρος η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα στο παιγνίδι και μόλις στο 11ο λεπτό κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ. Ο Ράγιος έκανε το πλασέ μέσα στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και στην επαναφορά ο Ισπανός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 21ο λεπτό η «Κυρία» έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ του Καλτσά ωστόσο ο βοηθός διαιτητής υπέδειξε οφσάιντ σε μια φάση που ήταν αρκετά οριακή. Η ομάδα της Αμμοχώστου συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στο 38ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα της με δυνατό σουτ του Κατσαράβα μέσα στην περιοχή έπειτα από λανθασμένη απομάκρυνση του Ράσο.

Στην επανάληψη η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που απείλησε για πρώτη φορά με τον Βοζίνια να εξουδετερώνει το σουτ του Καλτσά στο 56ο λεπτό. Η ΑΕΛ είχε την κατοχή της μπάλας ωστόσο δυσκολευόταν να φανεί απειλητική κάτι που άλλαξε κάπως με την είσοδο του Κάρλος στο 71ο λεπτό. Η ομάδα της Λεμεσού απείλησε στο 81’ με σουτ του Μαέ ωστόσο ο Λόρια ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα. Απ’ εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι στο παιγνίδι με την Ανόρθωση να παίρνει ακόμη ένα πολύτιμο τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Σίλντενφελντ(46’ Π. Αρτυματάς), Νταουσβίλι, Κατσαράβα(83’ Ντούρις), Ράγιος, Οκριασβίλι, Καλτσάς(57’ Κ. Αρτυματάς), Βργκότς, Μαρκάσα, Σελίν, Ιωάννου.