Καθάρισε την Σαλαμίνα ο Μανιάς!

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για την ομάδα μας με 4-1 κόντρα στην Σαλαμίνα. Χατ-τρικ ο Μανιάς, ο Βγκορτζ το τέταρτο.

Η Νέα Σαλαμίνα σκόραρε στο 39′ με φοβερό σουτ του Βαρέλα
Στο 48′ αποβλήθηκε από τον αγώνα ο Αμπαρτζουμιάν, με τη Νέα Σαλαμίνα να πιέζει την Ανόρθωση για να μειώσει και είχε δύο δοκάρια με τον Βαρέλα στο 70’και τον Μόντες στο 83′.

Η Ανόρθωση κατάφερε να πάρει προβάδισμα με δύο τέρματα στο πρώτο 15λεπτο του αγώνα. Στο 10′ ο Μανίας ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Αμπαρτζουμιάν σε μαρκάρισμα του Αντιόλο, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μανιάς με ωραία κεφαλιά μετά από σέντρα του Γκαλίτσιου πέτυχε το 0-2.

Η Νέα Σαλαμίνα σταδιακά ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων ενώ η Ανόρθωση προσπάθησε να γίνει επικίνδυνη με αντεπιθέσεις. Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να μειώσουν στο 39′ με γκολ του Βαρέλα, ο οποιος με δυνατό σουτ από το ύψος έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Λόρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νέα Σαλαμίνα μπήκε πιο επιθετικά και προσπάθησε να οργανωθεί για να ισοφαρίσει. Στο 48′ απέκτησε πλεονέκτημα καθώς ο Αμπαρτζουμιάν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως δεν μπόρεσε να το αξιοποιήσει στο 55′ με δεύτερο πέναλτι που κέρδισε ο Ελουντού από τον Βεσελόφσκι. Ο Μανίας εκτέλεσε από τα έντεκα βήματα και σημείωσε χατ-τρικ.

Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να αντιδράσει στην συνέχεια και είχε απίστευτη ευκαιρία στο 70′ αρχικά με τον Βαρέλα να επιχειρεί το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, στην συνέχεια κτύπησε πάνω στον γραμμή του Λόρια, ενώ ακριβώς μετά έγινε νέο σουτ το οποίο απόκρουσε ο Γεωργιανός κίπερ.

Η Ανόρθωση πέτυχε τέταρτο γκολ στο 80′ όταν ο Χουσμπάουερ εκτέλεσε το κόρνερ, και ο Βργκοτς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στη δίκτυα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος, Αρτυματάς, Σίλντεφελντ, Κορέια, Μανιάς (57’Κβιλιτάια), Μίχα (57’Μαργκάσα), Αμπαρτζουμιάν, Βργκοτς, Χουσμπάουερ, Ελουντού.